Jak se obléknout?

Počasí v Norsku dokáže divy. Chvíli vás bičuje ostrý déšť se sněhem, chvíli se můžete opalovat na břehu fjordu. Pokud se dobře obléknete, jste pány norského počasí vy. Oblečení by mělo mít zejména v chladném počasí tři vrstvy. 


Síťovina jako základní vrstva

brynje síťovina

Počítejte s tím, že vzduch je nejlepší izolant. Vaše první vrstva by měla mít velké průduchy, síťovina vás překvapí skvělými vlastnostmi. „Polapí“ totiž vzduch a vytvoří malý termostat, který v zimě hřeje a v létě chladí. Musí být v těsném kontaktu s pokožkou a oka síťoviny by měla být tak velká, aby se neucpala, rychle poslala vlhkost pryč od těla a současně ve vzduchových kapsách udržela ideální teplotu. Tenhle princip znal už Sir Edmund Hillary. On i šerpa Tenzing Norgay měli jako první vrstvu na těle vzduch, zachycený v síti s velkými oky. To, co si bez obav můžete pustit přímo k tělu, je merino vlna. Je jemná, krásně hřeje a nepohlcuje pachy. Specialisté v Norsku doporučují spojit merino vlnu s 20% polyamidu, který vylepší odvod vlhkosti a zároveň je pak vlna mnohem pevnější a odolnější. Gramáž merino vlny pro spodní vrstvu by měla být okolo 125 – 160 g/m2. V teplém počasí použijte odlehčená umělá vlákna. Skvělé vlastnosti má polypropylen.

Střední vrstva

Vybírejte dobrou velikost, aby vnitřní a střední vrstva mohly spolupracovat. Hodí se merino vlna, flís, polypropylen i polyester, i tady ale sledujte kvalitu. U merino vlny je vhodná gramáž 190 g/m2 a hlídejte i sílu vlákna, které by mělo být do 17,5 mikronu. Sledujte i detaily, oceníte oblečení s prodlouženou délkou, které chrání i bederní páteř, rukáv s prostupem pro palec apod.

Vrchní vrstva

Vrchní vrstva by měla vážit minimálně a fungovat maximálně. Materiál musí dobře „dýchat“. Hodí se silnější merino vlna, flís nebo softshell. Oblečení vyvinuté pro polárníky, je velmi lehké a kopíruje pohyb, takže o něm vlastně ani nevíte. Pokud je vybavené windstopperovou vrstvou, ochrání i před silným norským větrem. Pokud použijete pro vrchní vrstvu merino vlnu, vlákno by mělo být silnější, optimálně 22,5 mikronů a gramáž 280 g/m2. Určitě se hodí i odvětrávání v podpaží, stahovací kapuce či dlouhé zipy. Navíc každý Nor má v šatníku několik vlněných svetrů, jeden z nich určitě po pradědečkovi. Na chladné severské večery jsou dokonalé. 

brynje superthermo fb

PROČ SÍŤOVINA BRYNJE?

• Síťovina funguje jako váš osobní termostat.

• Síťovina výborně odvádí vlhkost od těla.

• Síťovina nepohlcuje vlhkost.

• Síťovina se rychle vysuší.

• Síťovina má málo kontaktních bodů s pokožkou.

• Síťovina vás izoluje při klidu a odvádí teplo při zvýšené aktivitě.

Oblékněte se jako Norové. Dobře vědí, co na jejich počasí funguje. Jedinečné a originální norské termoprádlo značky BRYNJE of Norway bylo vyvinuto za pomoci norské armády a s přehledem vyhrává náročné norské testy funkčního oblečení.